2011. gada 29. aprīlis

Eju gar valgu mūri

eju gar valgu mūri

kuru tu stāvus turi

nebūtu tevis tas mūris

sen būtu apgāzies


aptaustu vēso mūri

saltas asaras sūcas

sieviete uzbūvē mūri

tad nesadzirdama lūdzas


noglaudu valgo mūri

kuru tu stāvus turi

nebūtu manis tas mūris

sen būtu apgāzies


K. Elsbergs

Lampas un zvaigznes lēnītēm dziest

lampas un zvaigznes lēnītēm dziest

pasaulē valda šausmas un miers


sabrūk un gāžas mani nami

klusi kā Mēness tu riņķo ap mani


briesmīgi žēl bet patiesi tu Mēness

kas mūžam nenokritīs uz Zemes


naktī var dzirdēt kā kauc manas klintis

kā bremzes kā rīkles kā hiacintes


pasniegtās rokas ir smaržas varbūt

grib nokļūt pie tevis un tukšumā zūd


K. Elsbergs

2011. gada 27. aprīlis

Veiksme. Intuīcija. Prāts


Mūsu šī gada VIP. Bija vairāk nekā veiksmīgs. Turpinājums sekos, gaidīsim ziņas Twiterī. :)



"LTV1 21.10 VIP tiksies ziepju vārītāji un smagā metāla piekritēji. Kaspara Grīnberga kom. pret Māras Jēkabsones 3nieku. Aizrautīgi!"

Smagā metāla piekritēji salika ziepju vārītājus, he he. (Nekā personiska, viņi atkodās balsojumā.)

Ģimenēm draudzīga kafejnīca


Hmmm, kā lai ar bērnu ratiem iekļūst šajā ģimenēm draudzīgajā kafejnīcā?... :D

2011. gada 25. aprīlis

Pavasaris


Neesmu nekāds dižais dārznieks, bet neliela puķudobe man ir. Šis ir pirmais pavasara vēstnesis manā dobītē.

Ko tad es varu prasīt

ko tad es varu prasīt

kur tad tev neļaut iet

tikai sapnīši lido

pulcējas vienuviet


mazi pavisam basi

no aukstuma sārti un stīvi

par mazliet mīļāku tevi

pavisam citādu dzīvi


K. Elsbergs

2011. gada 21. aprīlis

Lavas motīvs

rokas izkūst un klājas uz vēsajiem pleciem

verdošās lūpas svilina spuraino zodu

saule sen aizgājusi kāpēc gan vēl tik karsti?

nelaimīgā ko lai es vēl tev dodu?


pļava ir izdegusi un liesmas vijas pa stumbriem

kad ledus gabals beidzot saprot jau projām

viņa ir aizplūdusi un aklu akmeņu starpās

lēni atdziestot lēni ir gājusi bojā


K. Elsbergs

2011. gada 19. aprīlis

Saulainā svētdienā

Pēc ilgiem laikiem man bija iespēja sajusties spārnos. Tam nav nekāda sakara ar realitāti, tās bija tikai manas izjūtas. Nekā personiska. Bez jebkādām pretenzijām. Vienkārši uz brīdi atplaukusi sirds.

Ar bērnu pastaigājoties pa parku, apsēdos uz soliņa. Daudz cilvēku, visi baudīja Pūpolsvētdienas sauli. Pilnīgi nejauši manu uzmanību piesaistīja jauns vīrietis ar bērnu ratiņiem. Metālists. Protams. Citādi jau nebūtu uz viņu vispār paskatījusies. Jauns. Nepieklājīgi jauns. Man blakus atradās mana draudzene, līdz ar to jaunietis saņēma dubultu uzmanības devu un sajūsmas pilnu aprunāšanu par tik apburošu “nestandarta” tēti. Bērniņš aptuveni vienā vecumā ar manējo, domājams, vismaz pāris mēnešus jaunāks. Neviļus aizdomājos, kāda ir šī bērniņa māte, vīrieša mīļotā sieviete. Nezinu, vai mēs izpelnījāmies jaunā metal prinča uzmanību. Diez vai, jo neizskatījāmies pēc metālistēm, turklāt esam viņam par vecu.

Taču lidojums bija. Sen sirds tā nebija situsies. Pēdējoreiz tā jutos, kad gāju uz pirmajiem randiņiem ar savu vīru. Izjūtas apmēram tādas. Pacilājošas. Sajutos vienlaikus gan kā kautrīgi sarkstoša pusaudze, gan kā laimīgas ilūzijas lolojoša studente, gan kā iekārē degoša sieviete... Muļķīgi vispār. Pašai kauns sev atzīties, taču izjūtas bija tik spēcīgas, ka pacilājumu jūtu vēl šodien. Ne uz ko neceru, neko nealkstu, vienkārši ļaujos izjūtām. Sen man tā nebija bijis. Kaismes pilnas izjūtas bez jebkādām pretenzijām uz turpinājumu. Tas būtu absurds. Mani mājās gaida vīrs, viņu viņa sieviete, mums abiem bērni, gadu starpība... Esmu pārāk liela reāliste un neesmu vairs tik naiva, lai ko tādu iedomātos, taču sirds lēkāja kā tāds satrakojies zvērēns. Iedomājos, kā būtu aiziet uz randiņu ar savu vīru. Vai man lektu tā sirds? Vai arī mēs esam iestiguši tādā rutīnā, ka uztveram viens otru kā mēbeli? Paldies dievam, vēl tik tālu nav nonācis. Jā, arvien dziļāk grimstu pārmetumu un aizvainojuma purvā, bet tik un tā es to cilvēku mīlu. Un negribu nevienu citu. Nekad mūsu attiecībās no manas puses nav bijusi īpaša degsme un kaisle, taču mīlu. Par spīti visam. Vislabāk to var just viens otram pieglaužoties. Sajūtot viens otru ar visām ādas šūniņām, ožas un garšas receptoriem. Sadzīve nokauj sajūsmu, taču izjūta, ka tas ir tavs cilvēks, paliek.

Paldies, jaunais svešiniek, ka ļāvi skarbās ikdienas sagrauztai trīsdesmitgadniecei sajusties kā ziedam. Sajust sirdi lecam un acis mirdzam. Mazliet pajūsmoju, pabūvēju sapņu pilis kā naiva un nesamaitāta meitenīte; izbaudīju pieaugušas sievietes kāri pēc jauna vīrieša miesas. Es tevi nepazīstu, es nezinu, kāds tu esi. Arī par savu vīru es loloju daudz sapņu un ilūziju. Tie visi ir samīti zemē. Palikusi tikai ikdiena. Izskats mēdz būt mānīgs. Un vairumā gadījumu tāds tas arī ir. Ikdiena un sadzīve saēd visu. Taču sapņi tāpēc ir sapņi, lai tiem ļautos, lai ik pa laikam sajustu to elpu, pieskārienu dvēselei.

Šīs izjūtas bija kā maiga pūpola pieskāriens aprepējušai brūcei. Uz mirkli sajutos jauna, skaista, iekārojama... Zinu, ka man nav lemts piedzīvot to, ko rāda filmās un par ko raksta grāmatās. Mana ikdiena ir visnotaļ vienmuļa, un šādas svētdienas piešķir dzīvei krāsas. Mazliet spilgtuma manā pelēkajā ikdienā, mazliet asuma manā pliekanajā sadzīves putrā. Tam nav sakara ar pavasari, tā ir vienkārša sagadīšanās, kas uz mirkli pacēla mani spārnos.

Esi laimīgs nezināmais metal princi!

Vēl aizvien naivi ceru, ka sasāpējušās attiecības radīs risinājumu...


2011. gada 9. aprīlis

2011. gada 4. aprīlis

Mazliet statistikas un diagrammu

Man ne visai patīk prezentēt šāda veida datus, jo tie tomēr nav īsti ticami, taču, tā kā pati ar prieku aizpildu dažādas anketas un, lai vai kāds ir rezultāts, ar interesi pētu diagrammas un izlobu rezultātus, vēlos jums šo to piedāvāt.


Šajā gadījumā lieku priekšā pētījumu centra “SKDS” 2010. gada decembra beigās un 2011. gada janvāra sākumā veikto Latvijas iedzīvotāju aptauju par informācijas lietošanas paradumiem. Izveidotā anketa ietvēra arī jautājumus par bibliotēku apmeklētību un digitālo kolekciju atpazīstamību un izmantošanu. Veicot tiešas intervijas iedzīvotāju dzīvesvietās, iegūtas 1003 izmantojamas anketas. Aptaujas datus šī gada 10. februārī LU SZF prezentēja LU SZF IBSN docente Daina Pakalna. Informāciju par viņas referātu un šo pētījumu esmu iekļāvusi savā topošajā rakstā par LU 69. konferences Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekciju. Tā kā cien. D. Pakalnas raksts vēl top, turklāt, cik redzēju, viņa savā melnrakstā nav iekļāvusi visas sekcijā prezentētās diagrammas, un nav īsti zināms, ko no mana raksta “BP” paturēs, ko ne, vēlos lai šī informācija tomēr nonāk līdz dzirdīgām ausīm, t. i., redzīgām acīm.


1. diagramma. Kultūras iestāžu un pasākumu apmeklētība





Salīdzinot ar citām kultūras iestādēm un pasākumiem, pēc apmeklētības bibliotēkas ir pirmajā vietā: vismaz reizi mēnesī tās apmeklē turpat 21 % iedzīvotāju, bet vismaz reizi nedēļā gandrīz 9 % iedzīvotāju.

2. diagramma. Krājumu pieejamības internetā vērtējums





Taču arvien pieaugošāka ir vēlme pēc datorā, neizejot no mājas un par velti iegūstamas informācijas: 67,6 % respondentu uzskata, ka visiem bibliotēku, arhīvu un muzeju krājumiem jābūt pieejamiem internetā, bet tikai 16 % ir gatavi par to maksāt.


3. diagramma. Informācijas iegūšanas avoti




Šo situāciju labi ilustrē dati par to, kur Latvijas iedzīvotāji iegūst sev nepieciešamo informāciju, kā arī interneta izmantošanas intensitāte mājsaimniecībās. Piemēram, internets ir līderis informācijas iegūšanai mācībām un darbam: informāciju mācībām internetā meklē 22 % iedzīvotāju, bet darbam 32 % iedzīvotāju.


Īstenībā domāju, ka šie cipari varētu būt arī lielāki.


4. diagramma. Interneta izmantošanas intensitāte



Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju — 46 % — internetu izmanto katru dienu. Protams, aktīvākie interneta izmantotāji ir skolēni un studenti, tie 34 % Latvijas iedzīvotāju, kas internetu neizmanto vispār, pamatā ir pensionāri un bezdarbnieki.


Man jau šķiet, ka šie dati nebūs īsti pareizi, neticu, ka internetu Latvijā izmanto tik maz. Bet nu lai, pētījums paliek pētījums, kaut, cik atceros, D. Pakalna konferences sekcijā prezentēja diagrammu, kur internetu katru vai gandrīz katru dienu izmanto 69 % Latvijas iedzīvotāju. Interesanti, kāpēc dati tik pēkšņi mainījās? Šis skaitlis būtu tā kā ticamāks.


5. diagramma. Interneta izmantošanas vieta





Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju — 47 % — internetu izmanto mājās. Internetu darbavietā izmanto 20 % iedzīvotāju. Interesanta sakarība atklājusies starp interneta izmantošanu bibliotēkā un mobilajā telefonā: gan bibliotēkā, gan mobilajā tālrunī internetu izmanto 8 % iedzīvotāju.


Arī šeit internetu mājās noteikti izmanto krietni vairāk nekā 47 %.


6.diagramma. Latvijas iedzīvotāju aktivitātes internetā




Interesanti ir izsekot Latvijas iedzīvotāju darbībām internetā. Vairums iedzīvotāju katru dienu izmanto tādus interneta pakalpojumus kā e-pastu (33 %), interneta meklētājus (33,8 %), sociālos portālus (30,9 %), interneta portālus (30,7 %) un “Skype” (20,2 %). Bibliotēku, muzeju un arhīvu tīmekļa vietnes katru dienu izmanto tikai 1,3 % iedzīvotāju.


Nu nevar būt tie cipari tik mazi. Ne tie pirmie, ne tas pēdējais. Acīmredzot ne visai laba izlase gadījusies.


7. diagramma. Latvijas atmiņas institūciju veidoto digitālo kolekciju izmantojamība



Diemžēl digitālo kolekciju atpazīstamība Latvijas iedzīvotāju vidū ir zema: labākajā gadījumā tikai 4,9 % kaut reizi ir izmantojuši kādu no Latvijas atmiņas institūciju veidotajām digitālajām kolekcijām; 18 % par šīm kolekcijām ir informēti, bet viņiem nav gadījies tās izmantot, bet 44 % par šīm kolekcijām dzird pirmo reizi.


Tie respondenti, kuri bija izmantojuši digitālās kolekcijas, tika aicināti novērtēt to lietošanas ērtumu. Tā kā iedzīvotāju skaits, kuri kolekcijas izmantojuši, ir ļoti neliels, pēc iegūtajiem datiem grūti izdarīt secinājumus. Visvairāk izmantotā digitālā kolekcija — “Ideju Foruma bibliotēka” jeb e-bibliotēka — tika atzīta arī par visērtāk lietojamo.


Nezinu, neesmu šo e-bibliotēku izmantojusi, neatbalstu to profesionālu apstākļu dēļ. Par pārējām nemāku spriest arī profesionālu apstākļu dēļ, bet no tā, cik redzu, kā internetā šiverē mans vīrs, viņa izpratne par katalogu un interneta meklēšanu krietni atšķiras no manējās.


8. diagramma. Iedzīvotāju vēlme piedalīties digitālo kolekciju veidošanā




Tikai viena no tiešsaistē pieejamajām atmiņas institūciju digitālajām kolekcijām — Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas “Letonica” projekts “Zudusī Latvija” — piedāvā iespēju piedalīties tās veidošanā. Šādu iespēju vajadzētu izmantot vairāk, jo gandrīz puse — 44 % respondentu — ir gatavi dalīties ar saviem materiāliem vai kā citādi piedalīties digitālo kolekciju veidošanā.


Nezinu, kā jums, man visa šī informācija šķita ļoti interesanta. Ja kādam ir kādi secinājumi vai priekšlikumi, ar prieku lasīšu tos komentāros.

2011. gada 1. aprīlis

Domas. Emocijas. Jūtas

***

Ierauties sevī.

Kā ezim.

Kā gliemim.

Un nelaist nevienu sev klāt.

***

Un nav neviena šai pasaulē.

Nevienam tu nepiederi.

Un neviens nepieder tev.

Viss beidzas.

Bailes.

Sāpes.

Izmisums.

Paliek tikai sapņi.

Un ilgas.

Tās ceļas no pelniem kā mūžīgais Fēnikss.

Lai mirtu.

Un atdzimtu.

Atkal no jauna.

Lai liktu tavai dvēselei trīsēt.

Alkās pēc dzīves.

***

Skudra tek pa meža taku.

Pļavā lido taurenis raibs.

Kāds noglāsta tavu vaigu.

Saulesstars.

***

Satver manu roku.

Piespied mani sev cieši klāt.

Un neatlaid.

Nekad.

Es jūtu, kā dzīve man izslīd caur pirkstiem.

***

Mans bērns!

Kaut dzīve ļautu tev elpot.

Un sirdī izplaukt sārtai ziedlapiņai.

Un rudenī ievākt augļus un baudīt lapu zeltu.

Un lai cilvēka pieskāriens ir maigāks par sniegpārslu uz tava vaiga.

Aiz loga

Rudens rozes